HOSTİNG

İnternet siteleri de tıpkı gerçek hayattaki siteler gibi bir arazi üzerine kurulurlar. Bir internet sitesini yayınlamak için gerekli olan sanal araziye “hosting” adı verilir. İngilizce bir terim olan hosting, dilimize “web barındırma alanı” ya da “barındırma alanı” olarak çevrilebilir.


Hosting; web sayfanıza ait tüm dosyaların, yılın 365 günü bir bilgisayarda saklanması ve erişime açık tutulması hizmetidir. Bu bilgisayarlara ise “server” veya “web sunucusu” adı verilir.


Web sunucuları, evinizde ya da ofisinizde bulunan bilgisayarlardan donanımsal olarak daha özellikli makinalardır. Serverlar; “datacenter” veya “veri merkezi” olarak adlandırılan yerlerde barındırılırlar. Veri merkezleri; çok yüksek hızlı internet bağlantısına sahiptir, elektrik kesintileri yaşanmaz, sel ve deprem benzeri doğal afetlere karşı korunaklıdır. Bu sebeple, siteleriniz her koşulda ziyaretçilerinin erişimine açık olur.

Hosting Ne İşe Yarar?


Web sitenizin içindeki resimler, yazılı içerikler, fonksiyon dosyaları, kısacası sitenin yayınlanması için gerekli olan her şey hosting hesabınızda saklanır. Ziyaretçiler web tarayıcısına sitenizin adresini yazdığında, sitenize ait dosyaların barındırıldığı sunucuya yönlendirilir. Bir hosting hesabına sahip olmadan, sitenizi web üzerinde yayınlamanız mümkün değildir.

Hosting ile Beraber Hangi Hizmetler Alınabilir?


Domain Kayıt


Alan adı, internet sitesi yayınlamak için olmazsa olmaz hizmetlerden birisidir. İnternet ortamında markanızı temsil eden bu hizmet, titizlikle seçilmelidir. Akılda kalıcı ve kolay telaffuz edilemeyen alan adları, ne yazik ki kullanıcılar tarafından yeterince benimsenmeyecektir.


Eğer henüz bir alan adı kaydetmediyseniz Domain Sorgulama sayfamıza giderek sizin için en uygun alan adını bulabilirsiniz.


Kurumsal E-posta


Kurumsal e-posta hizmeti, yüksek kotalı ve sık sık yedeklenen bir hizmet olmasının yanı sıra, profesyonel antispam filtreleriyle size üstün bir koruma sağlamaktadır. Hosting paketlerinde bulunan standart e-posta hizmetinde düşük kota ve standart bir antispam filtresi bulunmaktadır. O nedenle yüksek kota ve profesyonel antispam özelliğine sahip kurumsal e-posta paketleri önerilmektedir. Kurumsal E-posta paketlerimizi inceleyerek size uygun bir paketimizi tercih edebilirsiniz.


SSL Sertifikası


SSL sertifikası, internet siteleri ve ziyaretçilerinin tarayıcısı arasında güvenli katman yaratarak bilgilerin ve verilerin şifreli olarak alışverişi yapmasına olanak sağlamaktadır. Eğer bir e-ticaret sitesine sahipseniz, mutlaka ücretli bir SSL sertifikası sahibi olmanız gerekmektedir. Hem sanalpos sağladığınız banka veya kuruluş bunu talep etmektedir, hem de sitenizde alışveriş yapacak kullanıcılara güven verecektir. SSL sertifikaları 1 yıllık ve 2 yıllık olarak alınabilmektedir. Sağladığımız SSL Sertifikası hizmetlerine göz atmanızı tavsiye ederiz.


Yüksek Trafikli Web Siteleri İçin Hosting Seçimi


Yüksek trafikli internet sitelerinin kaynak kullanımı ve ihtiyacı da normal sitelere göre daha yüksek olmaktadır. Bunun nedeni, her bir kullanıcı sitede işlem yaparken yazılımda da işlemler gerçekleşmektedir. Bu gerçekleşen işlemler de belirli bir kaynak kullanmaktadır. Kaynaktan kastımız RAM, CPU ve IOPS değerleridir. Sitenizin optimizasyon değeri ve hosting paketinizin kaynak değerleri ne kadar yüksek olursa bununla paralel olarak sitenizin kaldırabileceği kullanıcı sayısı da artacaktır.


Düşük Trafikli Web Siteleri İçin Hosting Seçimi


Trafiği düşük sitelerde genel olarak çok fazla kaynak ihtiyacı görülmemektedir. Bu nedenle çok yüksek kaynaklara sahip hosting paketleri satın alarak maddi olarak gereksiz bir külfetin altına girilmesine gerek yoktur. Sitenizin optimizasyon değeri göz önünde bulundurularak, ortalama bir paket satın alarak tasarruf etmeniz mümkündür.


Hosting vs. Server Arasındaki Farklar


Hosting ve server arasındaki farklı en net olarak şu şekilde açıklayabiliriz. Hosting ile bir evin sadece bir odasını kiraladığınızı düşünün. Sizinle beraber aynı evde birkaç kişi daha yaşamaktadır. Hosting de tam da bu şekildedir. Belirli bir sunucuda sizin siteleriniz dışında birkaç site daha bulunur. Belirli kurallara ve kısıtlamalara tabidir. Ancak server hizmetinde ise ev tamamen size aittir, kendi kurallarınızı kendiniz koyabilirsiniz ve en yetkili kişi konumundasınızdır. Bu örnek ile arasındaki farklı kısaca açıklamış olduk. Ek olarak server hizmeti, hosting hizmetine göre daha yüksek performans sağlamaktadır.


Hosting Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


İyi Bir Hosting Barındırdığı Web Sitesinin Hızını İyileştirir mi?


Elbette, yazımızda da bahsetmiştik. İnternet sitenizin yazılımında bulunan işlemler belirli bir sistem kaynağı kullanmaktadır. Bu nedenle bulunduğu sunucunun konfigürasyonu da oldukça önemlidir. Sonuçta sitenizde yapılacak işlemler için bulunduğu sunucunun kaynakları kullanılacaktır.


Hosting İçin Teknik Destek Alınmalı mı?


Sağlayıcı firmalar hosting paketlerinde standart destek sağlamaktadır ve ücretli bir destek hizmeti bulunmamaktadır. Hosting.com.tr olarak biz de ücretsiz olarak 7/24 teknik destek sağlamaktayız. Üyelerimiz herhangi bir sorun yaşadığında bize günün her saati ulaşarak sorunlarına çözümler bulabilmektedir.


Gelişmiş Kontrol Paneline İhtiyaç Var mı?


Kontrol panelleri genel anlamda hosting paketlerinde ihtiyacınız olan tüm işlemleri kolayca yapabileceğiniz bir arayüzdür. Dünyaca ünlü kontrol panelleri, güncellik ve stabilizasyon açısından oldukça iyidir. Burada kullanıcıların alışkanlıkları da oldukça önemli olmaktadır. Çoğu kullanıcı alıştığı, aşina olduğu kontrol paneline sahip hosting paketlerini tercih etmektedir.


Hosting Saldırıları Nasıl Engellenir?


Hosting saldırılarının birçok çeşidi bulunmaktadır. Yazılımsal tabanlı saldırılar, yani sizin site yazılımınızda bulunan bir açık nedeniyle zararlı dosya yükleme, başka bir siteye yönlendirme veya site dosyalarını bozmayı baz alan saldırılar ne yazık ki yazılımsal müdahaleler ile engellenebilmektedir. Ancak, DDOS gibi saldılarda yani sunucuyu meşgul edereki yanıt verememesi amaçlanan saldırılarda, sunucunun ağ sisteminde ve güvenlik duvarında böyle durumlar için bir koruma mevcuttur. Bunlar hosting paketinizi yöneten firmanın teknik ekibi tarafından engellenir. Kullanıcıların yapabileceği herhangi bir müdahale bulunmamaktadır.


Hosting Yönetimi İçin Teknik Bilgi Gerekli midir?


Evet, az da olsa bir teknik bilgi gerekmektedir. En azından kontrol paneli üzerinde yapılacak işlemler hakkında bilgi sahibi olmanız büyük avantaj sağlayacaktır. Ancak sorun yaşadığınız bir konu olursa teknik ekibimizden yardım talep edebilirsiniz.


Domain vs. Hosting Arasındaki Farklar Nelerdir?


Bildiğiniz gibi domain, dijital dünyada internet sitenizin adını temsil etmektedir. Örnek vermek gerekirse Hosting.com.tr, bir domain ismidir. Com.tr gibi birçok alan adı uzantıs bulunmaktadır. Diğer popüler uzantılar ise com, net, org, info gibi sıralayabiliriz.


Hosting ise internet siteniz üzerinde çalışacak yazılımın, görsellerin, diğer bir deyişle internet sitenizi bir araya getiren tüm dosyaların yüklendiği alandır. Hosting paketi, internet sitenizin performansını doğrudan etkileyen hizmet olup, çeşitli CPU, RAM, disk gibi özelliklere sahiptir.


Hosting Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?


Öncelikle yayımlamak istediğiniz internet sitesinin yazıldığı yazılım diline göre bir hosting paketi seçilmelidir. Yani, eğer siteniz PHP ile kodlanmış bir site ise Linux tabanlı hosting paketlerini, eğer asp.net, mvc, .netcore teknolojileri ile yazılmış ise Windows tabanlı hosting paketleriniz tercihiniz olmalıdır.


Ek olarak çeşitli özelliklere sahip hosting paketlerinde CPU, RAM ve disk özellikleri de internet sitenizin ihtiyaçları doğrultusunda olmalıdır. Eğer bu özellikler düşük kalırsa internet sitenizin hızı çok yavaş olacak, normalden fazla olursa da bu da size fazla bir gider olarak dönecektir. Çünkü hosting paketlerinin özellikleri arttıkça, fiyatları da buna orantılı bir şekilde artış gösterecektir.


Daha detaylı bilgi için Hosting Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Hosting Hizmeti Hakkında Sıkça Sorulan Sorular


Hosting Taşıma Nasıl Yapılır?


Hosting taşıma işleminin 2 farklı yolu vardır. İlki sadece uyumlu kontrol paneller arasında alınacak olan tam bir yedek ile sağlanmaktadır. İkincisi ise FTP backup olarak adlandırılan site dosyaları ve veritabanlarının yedeklerinin alındığı yöntemdir. Daha detaylı bilgi için aşağıdaki içeriğimizi inceleyebilirsiniz.Hosting Taşıma Nasıl Yapılır? Yeni Başlayanlar İçin Hosting Taşıma Rehberi

Ücretsiz Hosting Hizmeti Almam Mümkün mü?


Ücretsiz hosting sağladığını iddia eden birtakım firmalar bulunuyor. Ancak kim internet sitesini ücretsiz sağlayan bir hosting firmasına emanet etmek ister ki ? Bir de siteye erişim zaman zaman kesiliyorken. O nedenle hosting hizmeti için profesyonel bir firma ile çalışmak en önemlisidir.Alt Kategoriler